INSTYTUT BRANŻY POGRZEBOWEJ I CMENTARNEJ

WYROK ODERWANY OD RZECZYWISTOŚCI

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził w swoim wyroku, że cmentarz nie może pobierać opłat innych niż za ustanowienie prawa do grobu. W uzasadnieniu do wyroku sąd napisał: „Organ gminy może zatem ustalić tylko takie opłaty, które są związane z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek opłaty związane z prowadzeniem cmentarza, czy też za każde dochowanie do grobu już opłaconego na wskazany okres 20 lat. Przedmiotem uchwały w sprawie stawek opłat za usługi na terenie cmentarzy nie mogą być zatem opłaty za wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza.”
 
Rada Miasta (w tym przypadku Olsztyna) nie może ustalać (a cmentarze – na tej podstawie – pobierać) nie tylko opłat związanych z dochowaniem zmarłego do już opłaconego grobu, ale – jakichkolwiek opłat za korzystanie z cmentarza, w tym również za wjazd na jego teren.
 
Czy zatem wyrok ten obowiązuje wszystkich? Po pierwsze nie jest prawomocny, a po drugie w Polsce Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w artykułach 87 – 94 zawiera zamknięty katalog źródeł prawa i nie ujmuje w nim precedensu. Oznacza to, że jakiekolwiek rozstrzygnięcie o charakterze precedensowym nie może stanowić normy generalnej, a więc stać się podstawą prawną dalszego orzecznictwa w tej kwestii.
 
Zatem jak śpiewał śp. Wojciech Młynarski „Róbmy swoje…”
 
Dariusz Dutkiewicz